dłuższe rzęsy

Rzęsy chronią oczy przed lekkimi zanieczyszczeniami. Działają również jak czujniki, które ostrzegają oczy o potencjalnym niebezpieczeństwie, gdy obiekty zbliżają się.

Rzadkie lub cienkie rzęsy wpadają w stan zwany hipotrychozą rzęs. Osoby z wypadaniem włosów, zwanym łysieniem, czasami doświadczają przerzedzania rzęs.

Jeśli starasz się uzyskać dłuższe i grubsze rzęsy, możesz skorzystać z kilku domowych zabiegów.

Bądź ostrożny z tymi niesprawdzonymi lekami

Szybkie wyszukiwanie w Internecie hasła „jak wyhodować rzęsy” da długą listę domowych środków zaradczych. Jednak żaden z tych środków nie został naukowo udowodniony, a w niektórych przypadkach może nawet uszkodzić oczy.

Niektóre popularne domowe środki wydłużające rzęsy, których nie udowodniono naukowo, obejmują:

 • Wazelina: co najmniej trzy dni w tygodniu nałóż niewielką ilość wazeliny na rzęsy przed snem i zmyj ją rano.
 • Zielona herbata: codziennie nakładaj chłodną, ​​niesłodzoną zieloną herbatę na rzęsy za pomocą wacika.
 • Oliwa z oliwek z cytryną lub bez: Nałóż niewielką ilość oliwy z oliwek ze skórką cytryny lub bez na rzęsy wieczorem przed snem i zmyj ją rano.
 • Olej rycynowy: Nałóż niewielką ilość oleju rycynowego na rzęsy każdej nocy przed snem i zmyj rano.
 • Aloe Vera: Nałóż niewielką ilość żelu Aloe Vera na rzęsy przed snem i zmyj rano.
 • Masaż powiek: Delikatnie masuj powieki wzdłuż linii rzęs.

Sprawdzony sposób na dłuższe rzęsy

Jedynym sprawdzonym sposobem na wydłużenie rzęs jest ostrożne stosowanie leków. Warto spróbować również serum do rzęs.

Bimatoprost (Latisse) to jedyny lek zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), który sprawia, że ​​rzęsy rosną dłuższe i grubsze. Pierwotnie został opracowany jako lek o nazwie Lumigan do leczenia jaskry, ale naukowcy odkryli, że wzrost rzęs był efektem ubocznym.

Lekarz może przepisać Latisse, który nakładasz regularnie na linię rzęs górnej powieki (nie dolnej powieki). Zapewnia pełne rezultaty przy codziennym stosowaniu przez co najmniej dwa miesiące. Gdy zaczniesz używać Latisse, musisz nadal używać go regularnie, aby utrzymać wyniki. W przeciwnym razie Twoje rzęsy powrócą do poprzedniego stanu.

Naukowcy twierdzą, że Trusted Source Latisse jest bezpieczny i skuteczny, a większość ludzi ma minimalne skutki uboczne. Możliwe skutki uboczne to:

 • swędzące i czerwone oczy
 • suche oczy
 • przyciemnione powieki
 • przyciemniony brązowy pigment w tęczówce (kolorowa część oka)
 • wzrost włosów na twarzy wokół oczu w przypadku niewłaściwego nałożenia leku na powieki

Bardzo ważne jest, aby preparaty przedłużające rzęsy – i inne substancje – nie znajdowały się w oku. Oczy są bardzo delikatne. Dostanie się obcych substancji do oka może spowodować utratę wzroku, a w ciężkich przypadkach ślepotę.

Pielęgnacja rzęs

Właściwa pielęgnacja rzęs może poprawić ich zdrowie, zmniejszając prawdopodobieństwo ich złamania. Dzięki temu mogą wydawać się dłuższe i grubsze. Niektóre wskazówki dotyczące pielęgnacji rzęs obejmują:

 • regularne szczotkowanie rzęs szczoteczką do rzęs
 • codzienne mycie twarzy i oczu delikatnym mydłem
 • demakijaż oczu na koniec każdego dnia

Najważniejsze!

Istnieje wiele rodzajów domowych środków zaradczych, które rzekomo pomagają wyhodować rzęsy, ale żaden z nich nie okazał się skuteczny – ani bezpieczny – z wyjątkiem zatwierdzonego przez FDA leku wydłużającego rzęsy Latisse. Bardzo ważne jest, aby unikać umieszczania potencjalnie niebezpiecznych substancji w oczach lub w ich pobliżu. A jeśli używasz leków, musisz trzymać je z dala od oczu, aby uniknąć skutków ubocznych.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *