Roztocza rzęs są powodowane przez dwa rodzaje roztoczy Demodex. Te dwa typy są nazywane Demodex folliculorum i Demodex brevis. Oba rodzaje roztoczy są mikroskopijne, więc nie widać ich gołym okiem. Są naturalnie rozpowszechnione w mieszkach włosowych, gdzie żywią się martwymi komórkami skóry.

D. folliculorum najczęściej wpływa na rzęsy. Te rodzaje roztoczy żywią się martwymi komórkami skóry wokół rzęs, a także innymi obszarami oka, takimi jak powieki.

Każdy ma niewielkie ilości tych roztoczy, ale nadal mogą być przenoszone między ludźmi i zwierzętami poprzez bliski kontakt. Roztocza mogą również stać się problematyczne w dużych ilościach, co może powodować dalsze problemy ze skórą. Mogą również zaostrzyć istniejące wcześniej choroby skóry.

Ponieważ roztocza rzęs są niewidoczne, nie będziesz w stanie samodzielnie zdiagnozować ich obecności. Kluczem jest umówienie się na wizytę u lekarza, jeśli wystąpią objawy roztocza wokół oczu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to wygląda i jak się czuje.

Objawy

Objawy roztoczy Demodex na rzęsach mogą obejmować:

swędzenie rzęs i otaczającej skóry

łuskowate, szorstkie plamy na skórze

zaczerwienienie wokół oczu

pieczenie w twoich oczach

pogorszenie objawów skórnych lub zaostrzenia, takie jak trądzik różowaty i egzema (zapalenie skóry)

Zaawansowane objawy mogą powodować zapalenie oka (zapalenie powiek). Może to powodować inne objawy, takie jak kruche rzęsy, lepkie oczy i częste mruganie. Z biegiem czasu zapalenie powiek może również prowadzić do zaburzeń wzrostu rzęs.

Mimo to objawy roztoczy rzęs pojawiają się tylko wtedy, gdy masz już podstawową chorobę skóry lub jeśli masz dużą inwazję. W łagodnych przypadkach roztocza rzęs nie powodują zauważalnych objawów.

Demodex również wydaje się mieć silne powiązania z trądzikiem różowatym. Według National Rosacea Society osoby z trądzikiem różowatym mają około 18 razy więcej roztoczy D. folliculorum w porównaniu z osobami, które nie mają trądziku różowatego.

Przeczytaj również:  Czy biotyna wpływa na rzęsy?

Roztocza są nawet uważane przez niektórych ekspertów za bezpośrednią przyczynę trądziku różowatego. W każdym razie Demodex może prowadzić do pogorszenia objawów trądziku różowatego u osób dotkniętych chorobą.

Przyczyny

Roztocza Demodex występują naturalnie. Mimo to mogą pojawić się w większej liczbie, zwłaszcza jeśli masz trądzik różowaty. Roztocza skóry są obecnie badane jako przyczyna trądziku różowatego.

Inne potencjalne przyczyny wybuchów roztoczy rzęs obejmują inne choroby skóry, takie jak zapalenie skóry, trądzik zapalny i łysienie. Infekcje skóry, osłabiony układ odpornościowy i HIV są również powiązane z roztoczami Demodex.

Czy są zaraźliwe?

Te roztocza mogą być zaraźliwe. Roztocza rzęs mogą się rozprzestrzeniać w wyniku kontaktu z innymi, którzy je mają. Może to być wynikiem bliskiego kontaktu z kimś, kto ma inwazję roztoczy na rzęsach lub skórze.

Prawdopodobnie powiedziano Ci również, aby nigdy nie dzielić się makijażem oczu. Taka rada jest szczególnie istotna w przypadku roztoczy, ponieważ mogą być rozprowadzane przez tusz do rzęs, szczoteczki do rzęs i inne kosmetyki stosowane w okolicy rzęs.

Leczenie

Zanim rozpocznie się leczenie roztoczy rzęs, najpierw musisz udać się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy. Odbywa się to za pomocą małej biopsji, podczas której twoje rzęsy są lekko zeskrobane, aby pobrać próbkę olejków, tkanek i ewentualnych egzoszkieletów roztoczy.

Próbka jest następnie oglądana pod mikroskopem, ponieważ roztoczy nie można zobaczyć gołym okiem.

Jeśli twój lekarz zdiagnozuje u ciebie inwazję roztoczy rzęs, przepisze maść leczniczą, aby pomóc uwięzić roztocza w miejscu i zapobiec ich rozprzestrzenianiu się i składaniu jaj. Dodatkowo będą leczyć wszelkie podstawowe schorzenia skóry.

Olejek z drzewa herbacianego może być kolejną opcją leczenia roztoczy Demodex w okolicy rzęs.

Jedno z badań Trusted Source z 2013 r. wykazało, że aktywny składnik terpinen-4-ol zabił Demodex. Możesz czyścić rzęsy 50-procentowym rozcieńczonym olejkiem z drzewa herbacianego, który jest dostępny bez recepty. Klinika Mayo zaleca robienie tego raz w tygodniu.

Przeczytaj również:  Przedłużanie rzęs: jakie są zalety i wady?

Kup olejek z drzewa herbacianego online.

Zapobieganie

Roztocza rzęs mogą stać się problematyczne, co prowadzi do innych problemów z oczami, jeśli infestacja wymknie się spod kontroli. Właściwa higiena i pielęgnacja oczu mogą pomóc przede wszystkim uniknąć roztoczy.

  • Możesz zapobiec roztoczom rzęs następującymi metodami:
  • Nigdy nie udostępniaj tuszu do rzęs ani żadnych innych narzędzi do makijażu i kosmetyków.
  • Noś tylko nietłusty makijaż i kosmetyki.
  • Myj twarz dwa razy dziennie, delikatnie oczyszczając również okolice oczu samą wodą.
  • Używaj chusteczek do rzęs codziennie, zwłaszcza jeśli nosisz makijaż lub masz nadmiar zanieczyszczeń lub oleju.
  • W razie potrzeby delikatnie wyszoruj szamponem dla dzieci i szczoteczką do rzęs.
  • Znajdź w Internecie chusteczki do rzęs, szampon dla dzieci i szczoteczkę do rzęs.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli nie widzisz żadnej poprawy pomimo leczenia medycznego i domowych środków zaradczych, być może nadszedł czas, aby udać się do lekarza w celu dalszej oceny. Możesz umówić się na wizytę u lekarza w Twojej okolicy, korzystając z naszego narzędzia Healthline FindCare.

Powinieneś również umówić się na wizytę, jeśli twój trądzik różowaty lub wyprysk się pogorszy. Zadzwoń do lekarza natychmiast, jeśli twój symptomy wpływają na ogólną jakość życia.

Nieleczone roztocza rzęs mogą powodować problemy ze wzrokiem. Mogą również prowadzić do suchego oka. Powinieneś skontaktować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek zmiany w oczach lub wzroku. Roztocza rzęs mogą być tylko jedną z przyczyn wykluczenia.

Najważniejsze!

Roztocza Demodex są powszechne, przy czym D. folliculorum najbardziej wpływa na rzęsy i ich okolice. Chociaż obecność tych roztoczy w skórze na umiarkowanym poziomie jest całkowicie naturalna, infestacja może spowodować, że roztocza wymkną się spod kontroli, powodując nieprzyjemne objawy wokół oczu.

Czasami problem roztoczy rzęs pogłębiają choroby skóry, w tym trądzik różowaty. Infekcje skóry i niekontrolowany wyprysk mogą również pogorszyć twoje objawy, a także przyszłe infestacje.

Przeczytaj również:  Jak zastosować i usunąć sztuczne rzęsy: Ostateczny przewodnik

Wcześnie wykryte roztocza Demodex są łatwe w leczeniu. Jeśli masz trądzik różowaty, może być konieczne regularne badanie na roztocza. Zasadniczo powinieneś udać się do lekarza w przypadku jakichkolwiek nowych lub nasilających się objawów.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *