jak szybko rosną rzęsy

Kiedy wypada rzęsa, prawdopodobnie nie zwracasz zbytniej uwagi. W końcu masz od 90 do 160 rzęs wzdłuż górnej powieki i prawdopodobnie od 75 do 80 wzdłuż dolnej powieki. Co oznacza brakująca lub dwie rzęsy, jeśli codziennie tracisz kilka?

Ale jeśli zaczniesz zauważać wypadanie wielu rzęs, może to sygnalizować podstawowy problem.

Z wyjątkiem rzadkich przypadków rzęsy odrastają. Ale niektóre czynniki mogą spowolnić ten proces. Dowiedz się więcej o cyklu życia rzęs i czego możesz się spodziewać.

Jak długo trwa odrost rzęs?

Żywotność rzęs może wynosić od 4 miesięcy do nawet 11 miesięcy. Istnieją trzy fazy tego okresu życia: faza wzrostu, faza degradacji i faza telogenu.

Faza wzrostu. Znana również jako faza anagenowa, faza ta może trwać od 4 do 10 tygodni. Typowa rzęsa rośnie od 0,12 do 0,14 milimetra dziennie.

Sprawdź: najlepsze odżywki na porost rzęs ranking

Faza degradacji. Znana również jako faza katagenu, ta faza występuje, gdy twoja rzęsa przestaje rosnąć. Mieszek włosowy zaczyna się kurczyć.

Faza spoczynku. Znana również jako faza telogenu, jest to ostatnia faza, na końcu której wypada rzęsa.

Ogólnie rzecz biorąc, ten cykl jest znacznie krótszy niż cykl życia włosów na głowie. Eksperci sugerują, że może to być spowodowane dłuższą fazą anagenową włosów wyrastających ze skóry głowy. W rzeczywistości faza anagenowa włosów na głowie trwa zwykle od 2 do 4 lat.

Jak długo trwa odrastanie rzęs po wyrwaniu?

Jeśli rzęsa zostanie przycięta lub przypalona, ​​zazwyczaj potrzeba około 6 tygodni, aby rzęsa odrosła, ale nie ma uszkodzenia mieszków włosowych ani powieki.

Ale jeśli wyrwiesz rzęsę, może to być inna historia. Odrost rzęs może potrwać dłużej. To dlatego, że wyciągnięcie rzęsy z powieki może spowolnić proces wymiany. Jeśli nie masz idealnego wyczucia czasu i nie uda Ci się wyrwać rzęs pod koniec fazy telogenu, przerwiesz normalny cykl życia tej rzęsy.

Po jakim czasie rzęsy odrastają po przedłużaniu?

Przedłużanie rzęs, które może być wykonane z jedwabiu, norek lub włókien syntetycznych, może nadać Ci efektowny wygląd — dopóki nie będziesz musiał je usunąć lub odpadną. W niektórych przypadkach przedłużanie rzęs lub klej używany do mocowania ich do powiek może uszkodzić mieszek rzęs i spowodować tymczasowe lub nawet trwałe uszkodzenie.

Jeśli jednak nie ma trwałego uszkodzenia, wszelkie rzęsy, które wypadają po usunięciu przedłużek, powinny w końcu odrosnąć, być może około 6 tygodni. Zastrzeżenie: jeśli jesteś wielką fanką przedłużania rzęs, możesz od czasu do czasu zrobić sobie przerwę, aby dać odpocząć swoim naturalnym rzęsom.

Jak długo trwa odrastanie włosów po chemii?

Nie wszystkie leki stosowane w chemioterapii powodują utratę włosów, w tym rzęs i brwi. Ale niektórzy to robią. A jeśli przechodzisz chemioterapię z taką, która wpływa na wzrost włosów, prawdopodobnie możesz spodziewać się, że zaczniesz tracić włosy w ciągu 2 do 4 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Po zakończeniu chemii włosy prawdopodobnie zaczną odrastać w ciągu kilku tygodni.

Co wpływa na odrost włosów?

Wiele osób chętnie odrasta włosy, gdy wypadają, ale na proces ten może wpływać wiele czynników.

Lek. Jeśli straciłeś włosy lub twoje włosy stały się cieńsze w wyniku określonego leku, możesz nie odrastać włosów, dopóki nie przestaniesz brać leku. Na przykład niektóre leki stosowane w leczeniu chorób tarczycy, takie jak karbimazol i propylotiouracyl, powodują wypadanie włosów. Jeśli wypadanie włosów jest spowodowane chemioterapią, musisz poczekać, aż skończysz z tym.

Uszkodzenie mieszka włosowego. Jeśli Twoje mieszki rzęs uległy uszkodzeniu, może być Ci trudniej je odrosnąć.

Poprawa. Uraz fizyczny lub różne schorzenia mogą spowolnić proces odrastania włosów.

Inne czynniki, które mogą wpływać na proces odrastania włosów, to niedobory żywieniowe i zaburzenia równowagi hormonalnej. Oba te kwestie będą musiały być najpierw rozwiązane.

Przyczyny wypadania włosów na rzęsach

Madaroza to stan, który powoduje wypadanie rzęs lub brwi (lub obu). Istnieje wiele możliwych przyczyn wystąpienia madarozy, w tym:

Genetyka. Jeśli twoi rodzice lub dziadkowie mają przerzedzone brwi, ty też możesz.

Łysienie. Osoby z łysieniem plackowatym tracą włosy w łatach, ponieważ ich układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe. Może to również obejmować rzęsy i brwi.

Zapalenie powiek. Zapalenie powiek może powodować częste pocieranie oczu, powodując przemieszczenie rzęs.

Lek na raka. Niektóre rodzaje chemioterapii powodują przejściową utratę włosów, w tym utratę rzęs i brwi.

łysienie telogenowe. Stres powoduje, że mieszki włosowe wchodzą w fazę telogenu lub spoczynku wcześniej niż zwykle, co może sprawić, że włosy będą cienkie lub wypadną. Zwykle jest tymczasowy.

Trichotillomania. Ten stan zdrowia psychicznego występuje, gdy czujesz intensywna potrzeba wyrywania włosów.

Choroby tarczycy. Kiedy poziom hormonów tarczycy jest zbyt wysoki lub niski, mogą zakłócać różne procesy zachodzące w organizmie, w tym wzrost włosów.

Uraz fizyczny. Trauma, taka jak oparzenie, może spowodować wypadanie rzęs lub brwi.

Toczeń. Ta choroba autoimmunologiczna ma tendencję do wywoływania stanów zapalnych skóry i czasami może powodować, że włosy, w tym rzęsy i brwi, stają się cieńsze i wypadają.

Leki. Niektóre leki, w tym niektóre leki przeciwdrgawkowe, antykoagulanty, zastrzyki z toksyny botulinowej mogą powodować wypadanie rzęs.

Czy mogę szybciej odrosnąć rzęsy?

Być może zastanawiasz się, czy możesz przyspieszyć proces odrastania. Niektóre strategie, które ludzie wypróbowali, obejmują:

Uzupełnianie witamin

Możesz wypróbować witaminę z rodziny witamin z grupy B, znaną jako biotyna, aby promować wzrost włosów. Biotyna, znana również jako witamina H, pomaga przekształcać składniki odżywcze w energię i pomaga rosnąć skórze, włosom i paznokciom. Ale istnieją tylko ograniczone dowody sugerujące, że jest skuteczny w odrastaniu włosów.

Zdrowa dieta

Zastanów się nad dodaniem jajek do swojej diety, ponieważ są one bogate zarówno w białko, jak i biotynę, które podobno pomagają we wzroście włosów. Możesz również rozważyć zwiększenie spożycia żelaza poprzez spożywanie pokarmów bogatych w żelazo, takich jak szpinak. Niedobór żelaza jest powiązany z wypadaniem włosów.Trusted Source.

  • Inne pokarmy, które mogą promować wzrost włosów to:
  • tłusta ryba
  • słodkie ziemniaki
  • orzechy
  • Stosowanie oleju rycynowego

Poszukaj w Internecie, a natkniesz się na wiele twierdzeń, że olejki rycynowe odrosną Twoje rzęsy. Potrzebne są jednak dalsze badania naukowe, aby ustalić, czy olej rycynowy może rzeczywiście promować wzrost rzęs.

Jedno z badań z 2015 r. wykazało, że dominująca substancja chemiczna w oleju rycynowym może hamować produkcję białka, które zapobiega odrastaniu włosów. Ale wydaje się, że nie ma dowodów naukowych na to, że stosowanie oleju rycynowego pomoże Ci odbudować utracone rzęsy.

Korzystanie z serum do rzęs

Założenie: malujesz cienki pasek serum wzdłuż górnej linii rzęs, a kilka tygodni później otrzymujesz grubsze dłuższe rzęsy.

Istnieją dowody na to, że niektóre preparaty, takie jak zatwierdzony przez FDA lek na receptę Latisse, mogą być skuteczne.

Może jednak powodować skutki uboczne, takie jak podrażnienie, a nawet przyciemnienie koloru tęczówki. Istnieją inne serum dostępne bez recepty, ale ich składniki są różne i mogą nie dawać takich samych rezultatów.

Podsumowanie

Bądź tak delikatny z rzęsami, jak to tylko możliwe, aby przypadkowo nie spowodować żadnych uszkodzeń lub dodatkowych strat. A jeśli zaczniesz zauważać, że tracisz dużo rzęs, porozmawiaj z lekarzem. Może istnieć przyczyna medyczna, którą należy się zająć.

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *