Trichiasis to nieprawidłowy wzrost włosów na powiece. Termin „trichiasis” pochodzi od greckich słów „tricho”, co oznacza „włosy” i „iasis”, co oznacza „nieprawidłowy stan”. Podstawową przyczyną trichiasis jest błędne ukierunkowanie wzrostu włosków rzęs. Włoski rzęs normalnie rosną w dół i poza powierzchnię oka. W trichiasis, jedna lub obie powieki mają włosy rzęs rosnące do wewnątrz (w kierunku powierzchni oka). Rzęsy te powodują dyskomfort, podrażnienie i zaburzenia widzenia.

Trichiasis może wystąpić z wielu powodów. Należą do nich starzenie się (naturalne lub chirurgiczne), uraz lub kontuzja, nawyk, genetyka i warunki medyczne, takie jak blepharitis (zapalenie powieki), zapalenie skóry (zapalenie skóry), lub dysfunkcja gruczołów meibomian (dysfunkcja gruczołów olejowych powiek).

Jak rzęsy zostają uwięzione

Mieszki rzęsowe ulegają powiększeniu podczas starzenia się, powodując zmianę kierunku wzrostu rzęs. Jest to znane jako trichiasis rzęs. Trichiasis rzęs występuje, gdy mieszki włosowe rzęs rosną poza kontrolą. Mieszki włosowe ulegają powiększeniu, a komórki nabłonka kolczastego zaczynają rosnąć w kierunku brzegu powieki.

Brzeg powieki zawiera mały mieszek włosowy, który jest pokryty warstwą skóry. W trichiasis rzęs, komórki w mieszku włosowym zaczynają rosnąć w kierunku skóry, co powoduje, że włosy rosną bezpośrednio do oka. Osoby z trichiasis rzęs doświadczają dyskomfortu, ponieważ rosnące rzęsy podrażniają powierzchnię oka.

Znaki i objawy trichiasis

 • Zaczerwienienie i podrażnienie powieki – może to być spowodowane uwięzionymi włosami.
 • Zaburzenia widzenia (np. trudności z widzeniem bliskich przedmiotów), jeśli uwięzione włosy znajdują się w dolnej powiece oka.
 • Ból, swędzenie i uczucie pieczenia w oku – ponownie spowodowane uwięzionymi włosami.
 • Nadmierne wytwarzanie łez w oku – może być spowodowane tym, że uwięzione włosy powodują podrażnienie, które prowadzi do wydzielania łez w oczach.
 • Wydzielina z oka – spowodowana przez uwięzione włosy wrastające do oka.
 • Włosy w powiece lub wokół oka są zwykle widoczne na powierzchni oka i mogą być związane z uczuciem, że coś jest w oku.
Przeczytaj również:  Przedłużanie rzęs: jakie są zalety i wady?

Leczenie trichiasis

Istnieje kilka sposobów leczenia trichiasis, w tym ręczne usuwanie wrastających włosów, stosowanie roztworów chemicznych w celu rozpuszczenia włosów lub operacja usunięcia rzęs.

Ekstrakcja ręczna, roztwór chemiczny lub chirurgia mogą być stosowane w leczeniu wszystkich rodzajów trichiasis. Ekstrakcja ręczna to prosta procedura, w której lekarz usuwa wrastającą rzęsę za jej korzeń.

Oczyszczanie powiek może być zalecane przed usunięciem włosów za pomocą roztworu chemicznego. W tej metodzie, roztwór chemiczny, taki jak fenol lub chlorek etylu, jest przekazywany na powierzchni powieki, aby rozpuścić włosy i uczynić je słabymi. Osłabione włosy są następnie usuwane za pomocą małych kleszczy.

Chirurgia dla trichiasis rzęs jest zwykle wykonywane dla górnej powieki. Operacja powiek może być wykonana w celu leczenia trichiasis rzęs w dolnej powiece w warunkach takich jak ektropion, entropion i lagophthalmos.

Zapobieganie wypadaniu rzęs

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów wypadania rzęs należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wypadanie rzęs nie jest normalną częścią starzenia się, a może być oznaką poważniejszego schorzenia. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie utratę rzęs, istnieją pewne środki ostrożności, które możesz podjąć, aby uniknąć dalszych komplikacji. Podczas mycia twarzy uważaj, aby nie dostać wody do oczu. Spróbuj użyć ściereczki do mycia zamiast chusteczki do twarzy i upewnij się, że używasz delikatnego, nieuczulającego mydła. Innym dobrym pomysłem jest zakrywanie oczu ściereczką podczas ścierania kurzu. Upewnij się, że nosisz czyste, nowe okulary, ponieważ brudne soczewki mogą również powodować utratę rzęs. A jeśli stosujesz jakieś leki, poinformuj swojego lekarza jak najszybciej o wystąpieniu jakichkolwiek skutków ubocznych, np.

Wnioski.

 • Oczyszczanie powiek – mycie powiek ciepłą, wilgotną ściereczką w celu usunięcia z nich wszelkich zanieczyszczeń i oleju.
 • Masaż powiek – wykonuje się go palcami w ruchu zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aby poprawić przepływ krwi do powiek.
 • Peelingi powiek – wykonuje się je za pomocą łagodnego, nieściernego środka czyszczącego, aby usunąć olej, brud i martwe komórki skóry z powiek.
 • Taping powiek – wykonuje się go, gdy występuje retrakcja powiek lub opadanie powieki.
 • Zmniejszenie powiek – wykonuje się u pacjentów z ptozą lub opadaniem powiek.
 • Higiena powiek – można to zrobić przy użyciu łagodnego, nieściernego środka czyszczącego, aby utrzymać powieki czyste i wolne od bakterii.
Przeczytaj również:  7 sposobów na pielęgnację rzęs i uniknięcie uszkodzeń

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *